Tози сайт изисква Flash player 8, моля инсталирайте от тук
Текстът на „Ура! Най-после и онемях!“ е нещо като артистичен галоп-равносметка през живота на талантливия ни режисьор Рангел Вълчанов, пълен със спомени от младостта, с уникални признания и рецепти от кухнята на кинотворчеството му, с горчиви и весели опити за философски обобщения.
Смятам ръкописа за ценен, дори безценен, художествен документ за нашата култура, съчинен в характерния за Рангел Вълчанов стил, съчетаващ метежност, страст към парадокса, безмилостен скепсис към всякакви кумири и авторитети, написан с обсебваща вниманието напористост.
Текстът като цяло е още един неудържим Рангел, какъвто го знаем – провокативен, осъзнато себичен, по детски възторжен, неуморно язвителен... И какъвто го знаем по-слабо – вдигнал мъдро глава към небето, но неизневеряващ и за секунда на най-важното в себе си: изпитателната шопска жизненост, можеща да премери всичко – дори лачените опинци на гения.
Бойко Ламбовски
Някои неща са толкова необикновени и своеобразни, че човек стои и ги гледа с плахо учудване – цял ден. След това плясва с ръце и или отминава, или се покланя скромно пред тях. Покланя се, когато разбере – след дългия си размисъл, – че е видял гениално нещо. Така направих аз пред това необикновено нещо – този роман на Рангел. Но и по време на чуденето, и на покланянето, имах чувството, че се въртя с луда въртележка из цял един свят, слепен и претъпкан от безбройни, велики и шарени образи. Лудешко, прекрасно преживяване беше!
Между другото: Когато един велик майстор върви по своя избран и ясен път, дори и следите от краката му са велико творение.
Калин Терзийски
Още
Отзиви (0)
| Корична цена 18.00 лв. | Цена online 17.10 лв. | Купи
Милен Русков (1966) е автор също на „Джобна енциклопедия на мистериите“ (награда за дебют „Южна пролет”) и „Захвърлен в природата“ (награда „ВИК“ за роман на годината).
"Възвишение" е отличена с Национална награда "Христо Г. Данов" (2012), както и Национална награда "Елиас Канети" (2013), Наградата за литература на Европейски съюз (2014).
Книгата ни връща в епохата на българското Възраждане, когато двама бунтовници, приятели на Димитър Общи – т.е. малко революционери, малко разбойници, – участват в Арабаконашкия обир, което е само началото на множеството им перипетии. Постепенно те се включват и в трите вида тайна дейност – „конспиративна, експедитивна и революционно-разбойнишка“, по израза на Стоян Заимов. Това е разказано с жива стилизация на българския възрожденски език, в който всичко изглежда по неповторим начин смешно и очарователно. Но не свършва така.
Още
Отзиви (0)
| Изчерпано количество
Отзиви на читатели (0)
Напишете отзив за книгата