Tози сайт изисква Flash player 8, моля инсталирайте от тук
масови убийства
помниш ли земетресението
което кара ябълките да падат по земята
да се търкалят под леглото
при тайните прашни деца
чашите за кафе да звънят
предсказанията по дъното им
да се сбъдват
целият спомен
се изчерпва с това:
сервитьорката
застанала в рамката на вратата
в рамките на благоприличието
при бедствия
"Тази книга е единствена.
И няма никакъв смисъл да бъде прочетена, чута, преглътната по друг начин.
Всеки подобен опит би бил неуспешен.
Това е абсолютно сигурно."
Елин Рахнев
Георги Господинов получи швейцарската литературна награда „Ян Михалски“ (2016) за „Физика натъгата”!
Книгата е отличена с Национална награда "Христо Г. Данов" (2012), наградата на Столична община за ярки постижения в областта на културата, раздел "Литература" (2012), награда „Цветето на Хеликон” за най-продавана българска книга (2013), Национална литературна награда за български роман на годината „13 века България“ (2013).
„Физика на тъгата” е финалист на четири европейски награди:
Premio Strega Europeo, Gregor von Rezzori, Haus der Kulturen der Welt Preis, Brücke Berlin Preis.
Аз сме. Едно момче говори – от подземния лабиринт на Минотавъра, от мазе в края на Войната, от приземна квартира през 1970-80-те, от старо бомбоубежище утре.
Роман за емпатията и нейното чезнене, за световната есен, за минотаврите, заключени в нас, за възвишеното, което може да е навсякъде, за елементарните частици на тъгата и вечното време на детството, което ни предстои.
Роман с преплитащи се коридори, отклонения и стаи, който смесва минало и настояще, мит и документ. Събира истории и животни от всеки род, прави капсули на нетрайното заради онзи, който има да идва – постапокалиптичен читател, бог или охлюв.
Още
Отзиви (0)
| Изчерпано количество
В тази ценна книга Йеспер Юл твърди, че днешното семейство се намира на важен кръстопът. Разрушителните ценности, които управляват традиционното йерархично семейство – послушание, физическо и емоционално насилие, налагане на правила, – започват да губят позиции.
И вместо тях имаме възможността да възприемем нови ценности, които изхождат от идеята, че семейството следва да се гради не на авторитарна власт или демократично потисничество, а на достойнство и взаимност между родител и дете. Децата умеят компетентно да изразяват чувствата си от самото си раждане и са готови да съдействат. Родителите са тези, които трябва да се вслушват и да се учат от децата си. А когато общуването с децата ни кара да се чувстваме недооценени, причината почти винаги е в нас. Достигнали сме до конфликт, защото не сме съумели да дадем израз на нежността и любовта си чрез изпълнено с нежност и любов поведение, нито да превърнем добрите си намерения в плодотворно взаимодействие.
Още
Отзиви (0)
| Изчерпано количество
Отзиви на читатели (0)
Напишете отзив за книгата