Tози сайт изисква Flash player 8, моля инсталирайте от тук
"Поезията на 1990-те: Българско и постмодерно" предлага цялостна,концептуално осмислена теоретическа и литературно-историческа визия за периода на 1990-те години през призмата на постмодернизма, видян като определящо събитие в литературата от края на ХХ век. Проследено е как контрамодерният патос на постмодернизма реално работи в поезията на 90-те в една сложна раздвоеност между актуалното,остро политическото, от една страна, и митологичното, от друга. Анализиран е настойчивият интерес на младата поезия към механизмите на националната идеология, произведена от литературния канон, към философията на българската история изобщо.
Постмодернизма през 90-те е прочетен като съпротива срещу празнотата на постисторията, като опит за преодоляване на посткатастрофичния стрес след рухването на комунизма (и края на Модерността) в териториите на митопоетическото, чрез (поредното) носталгичното връщане към "топлите" езици на националното, "дядовското"- акт, който е бил проиграван в българския митопоетически разказ.
Изследването е аргументирана и страстна защита на поколението на 90-те,често обвинявано в национален нихилизъм.Неговото творчество е органични вписано в едрата логика на националния литературен разказ.
„Зелените очи на вятъра“ е роман, с който човек се научава да не се предава. Винаги е имало силни на деня, винаги е имало хора, които превръщат поклона в свое ежедневие. Примирявайки се с неоходимостта да пълзят, те трансформират унижението в мерна единица за своя възход. Намират пътека към материално благополучие, добре нахранени са, дрехите им са елегантни. На мястото, където би трябвало да е сърцето, имат локва с отровна течност. Те са утрешните силни на деня.
„Зелените очи на вятъра“ ни запознава с онези, които се изправят срещу тях. Те са по-силни от поклона, по-високи от унижението. Те не се предават.
Интервюто на Галя Митева със Здравка Евтимова можете да чуете, Радио Пловдив, публикувано на 16.10.18 в 07:03
http://bnr.bg/plovdiv/post/101032102/zelenite-ochi-na-vatara-dovechera-v-petnoto-na-rorsharh
Още
Отзиви (0)
| Корична цена 17.00 лв. | Цена online 16.15 лв. | Купи
Фикция и образ е изследване върху природата на литературния образ. Питането върху употребите на думата „образ“ може да поеме по три пътя: да обяви една от тях за най-валидна и да се опита да докаже защо това е така; да разгледа различнте употреби и да очертае полетата на тяхното приложение; да се опита да мисли природата на образа и да види кое в тази природа е позволило разликите в употребата. В книгата е избран третият път. Литературният образ е разгледан във връзка със специфичното поле на потенциалност, което фикционалността отваря в отделните произведения. Тази потенциалност не може да бъде уловена непосредствено, но може да бъде откроявана, всеки път своеобразно, от теоретико-анализационни модели.
Още
Отзиви (0)
| Корична цена 25.00 лв. | Цена online 23.75 лв. | Купи
Отзиви на читатели (0)
Напишете отзив за книгата