Tози сайт изисква Flash player 8, моля инсталирайте от тук
„Приложни походки“ е първата белетристична книга на Мария Радулова, известна досега като поет (виж „Плюш по решетките“, 2000, ИК Жанет 45). Това е увлекателно написан роман, който разказва за химията на връзките на човека с вещите, а чрез тях и с останалите хора. Разпределителна кутия на тези връзки е темата за опитването, за вкусването и дегустирането, като в динамично отношение спрямо тези стратегии за усвояване на света естествено застават усилията на приготвянето. Така през опита на вкусовите рецептори биват прокарани неизброимо количество детайли от човешкото поведение. В резултат на това то не само придобива вкус, но и вече може да бъде наблюдавано и описвано. Повествователната нишка в „Приложни походки“ се отличава с филигранната обработеност, поетичността и изобретателната находчивост на „Плюш по решетките“.
Борис Минков
Стихосбирката на Мария Радулова "Плюш по решетките" е едно от произведенията в поетическата дебютна поредица "Поетики" (редактор Георги Господинов). За лирическия глас на Радулова е характерна дълбоката премисленост. Това в известен смисъл означава, че поезията й е вторична, "учена", а не "родена"; рационална, а не интуитивна.
Още
Отзиви (0)
| Корична цена 2.00 лв. | Цена online 1.90 лв. | Купи
Интелектуален и морален триумф.
-The Atlantic
Примо Леви прави морална равносметка и задълбава в най-съществените въпроси: свободата, срама, отговорността, съучастието, забравата...
-El País
Откъс от „Потъналите и спасените“, Примо Леви, прев. Нева Мичева
Из Втора глава, „Сивата зона“
Историята на Хаим Румковски не е точно лагерна, при все че завършва в лагер: тя е от гетото, но тъй ярко илюстрира ключовата тема за човешката нееднозначност, трагично неизбежна в условията на гнет, че според мен пасва отлично на обсъжданото тук. Ще я повторя, нищо че съм я разказвал и другаде.
След завръщането си от Аушвиц в джоба си намерих чудновата монета от лека сплав, която пазя и до днес. Тя е надраскана и разядена; от едната ѝ страна е изобразена еврейската звезда („щитът на Давид“), датата 1943 г. и немската дума Getto, а от другата има два надписа: QUITTUNG ÜBER 10 MARK и DER AELTESTE DER JUDEN IN LITZMANNSTADT, тоест „Съответства на 10 марки“ и „Старейшината на евреите в Лицманщат“. Това, прочее, е паричната единица на гетото в Лодз. В течение на дълги години бях забравил за съществуването ѝ, но по-късно, някъде към 1974-а, успях да възстановя нейната интригуваща и зловеща история.
Още
Отзиви (0)
| Корична цена 18.00 лв. | Цена online 17.10 лв. | Купи
Отзиви на читатели (0)
Напишете отзив за книгата